Teşvikiye, Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya, – 34290 Şişli/İstanbul
0 (212) 279 64 96 0532 053 98 75

Yağ Aldırma (Liposuction) Nedir ?

Yağ Aldırma (Liposuction) Nedir ?

Yağ aldırma çoğu kimsenin düşündüğünün aksine zayıflamak için uygulanan bir yöntem değildir. Vücutta düzensizliğe sebep olan yağ birikimlerinin giderilmesidir. Liposuction ameliyatı cildin altındaki bu birikimlerin özel yöntemlerle emilmesini ifade eder.

İşlemin uygulanması sırasında özel vakum cihazları ve bunların uç kısmında yer alan değişik boyut ve şekillerdeki kanül adlı bir alet yardımı ile gerçekleştirilir. Yağ aldırma esnasında yağ emmek için kullanılan özel şırıngalardan, yağ enjeksiyon pompalarından ve ultrasonografik cihazlardan yararlanılır. Tek seansta ya da birkaç seansta liposuction uygulamasını gerçekleştirmek mümkündür. Çok miktarda yağ almak için bir seanstan fazlasının uygulanmasını gerektiren durumlar olabilir. Normalde bir seansta maksimum 2-4 litre arasındaki miktarlarda yağ emilmesi uygun olacaktır. Bundan fazla miktarda yağ emilmesi ya da farklı bölgeler için uygulama yapılması gerekiyorsa, birkaç seansta da gerçekleştirilebilir. Ameliyat, uygun koşullar ve yeterli eğitim ve tecrübesi olan kişiler tarafından uygulandığında, etkili, sonuç veren ve güvenilir bir yöntem olarak nitelenebilir. Ameliyat sınırlı bir bölgede kalıyorsa lokal anestezi, geniş bir bölgede uygulanıyorsa genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir.

Belirttiğimiz gibi ameliyat, gerekli koşullar altında yapıldığında en güvenilir ve ameliyat sonrası en az sıkıntının söz konusu olduğu bir operasyondur. Aşırı tehlikeli ve yetersiz bir yöntem olduğunun düşünülmesi, liposuction yöntemini uygulamaya çalışan yetersiz kimselerin ve koşulların ortaya koyduğu örnekler sebebi iledir. Aslında gerekli olduğu durumlarda, gereken şartlarda ve yeterli tecrübe ve eğitime sahip kişilerce uygulandığında bir sakıncası olmadığı gibi, oldukça etkili bir yöntemdir. Yağ aldırma ameliyatı sonunda yağların alındığı bölgelerde tekrar yağ birikmesi söz konusu değildir. Elbette vücut kilo almaya başladığında bu bölgelerde de yağlanma olur, ancak oranı diğer bölgelerde görülen yağlanma oranından fazla olmayacaktır.

Son Yazılar

vaser liposuction vaser lipo