Teşvikiye, Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya, – 34290 Şişli/İstanbul
0 (212) 279 64 96 0532 053 98 75

Yağ Aldırma, Ciddi Bir Operasyon

Yağ Aldırma, Ciddi Bir Operasyon

Liposuction bazı kimseler tarafından estetik bir müdahale, adeta saçlarımıza şekil vermek için kuaföre gitmek gibi basit bir işlem olarak algılanmakta. 1970’lerin sonunda uygulanmaya başlayan operasyon 80’lerde hızla yaygınlaşmış ve bir kilo verme yöntemi olarak algılanmaya başlamıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde bazı güzellik merkezleri tarafından ve yetkisiz kişilerce uygulanmaya başladığı gözlemlenmiştir. Uzman olmayan kişilerin, gerekli koşulları sağlamayan ortamlarda yaptıkları acemice operasyonlar neticesinde sonu ölüme varabilen vakalarla karşılaşılmıştır. Yağ aldırma işleminin yetersiz ve güvensiz bir yöntem olduğuna dair ön yargılar bu uygulamalara dayanmaktadır.

Oysa operasyon uzman ve eğitimli kişilerce uygulandığında güvenli ve etkili sonuçları olan bir uygulamadır. Tabi ki çok ciddi sonuçları olabileceği için, eğitimli doktorlar tarafından ve gereken hijyenik şartları sağlayan ameliyathanelerde uygulanması doğru olacaktır. Yağ aldırma işleminin zayıflamaya yönelik estetik bir müdahale değil, sağlıklı olabilmek için sorun yaratan bölgelerdeki fazlalık yağ birikimini almak olduğu da unutulmamalıdır. Cerrahi bir operasyondur, tüm cerrahi operasyonlar gibi yetersiz kişilerce yapıldığında istenmeyen sonuçlara sebep olmasını beklemek gerekir. Dolayısıyla liposuction ameliyatından verimli bir sonuç elde etmek istiyorsanız, uzman cerrahların yeterli ortamlarda işlemi uyguladığından emin olmalısınız. Hastanede ve ameliyathanede uygulanması en güvenli yol olacaktır.

Hastanın doktor ve ameliyat olacağı yeri doğru belirlemesi dışında, ameliyat öncesi yapması gereken şeyler var. Tüm anestezi uygulanan ve kesi söz konusu olan ameliyatlarda olduğu gibi, yağ aldırma işlemi öncesi de kullanan hastaların sigarayı bırakması ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kesmesi gerekiyor. Ayrıca ameliyat öncesi kilo vermek te uygulanacak işlemin sonuçlarının daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Bu tavsiyeleri liposuction operasyonu öncesi yerine getirirseniz, ameliyatınız ve sonrasının daha sorunsuz ilerlemesi şansını yükseltmiş olursunuz.

Son Yazılar

vaser liposuction vaser lipo