Teşvikiye, Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya, – 34290 Şişli/İstanbul
0 (212) 279 64 96 0532 053 98 75

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Yağ aldırma ameliyatı belirli bölgelerdeki yağ birikimlerinin emilmesini ifade eden cerrahi bir operasyondur. Zayıflama amacına yönelik olarak veya yetkisiz kişilerce uygulanması önemli yaralanmalara hatta ölümle sonuçlanan vakalara yol açabilir. Bu nedenle uzman doktorlar tarafından, vücuttaki dengesiz oluşumları gidermek amacıyla, hastanede ve ameliyathanede uygulanması doğru olan bir operasyondur. Kısacası liposuction operasyonu estetik bir çözüm olarak değil, gerektiği zaman kullanılan cerrahi bir çözüm olarak görülmelidir.

Operasyon bir veya birkaç seansta, vücudun değişik bölgelerine uygulanabilir. Bir seansta en fazla 4 litre yağ alınması gerekir. Daha fazla yağ alınması gerekiyorsa, birkaç seans yapılması uygun olacaktır. Belli ve sınırlı bir bölge için uygulanıyorsa lokal anestezi uygulanabilir. Daha geniş bir bölge ya da farklı bölgeler için liposuction ameliyatı gerçekleştirilecekse, genel anestezi uygulanması gerekir. Fazla yağ birikimleri kanül adı verilen özel bir alet yardımı ya da yine özel olarak imal edilmiş enjektörler kullanılarak emilir. Yağ aldırma ameliyatı normal olarak 1-3 saat arasında sürer ve 3-4 saatlik bir dinlenme sürecinin ardından taburcu edilir. Eğer birden fazla sayıda seans yapılması gerekliyse, hasta birkaç gün hastanede kalabilir.

Yağ aldırma ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci alınan yağ miktarına göre farklılık gösterebilir. Ameliyat sonrası çabuk ayağa kalkma ve hareketli olma iyileşme sürecinin iyi geçmesini ve hızlanmasını sağlar. Genellikle önemli bir ağrı olmaz, ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Liposuction sırasında farklı bir sorun olmamış ve normal seviyelerde yağ alınmış ise hasta en fazla 7 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilir. Şişliklerin inmesi ve şekillenmenin düzgün olması için 2. Gün takılmaya başlayan korsenin 1 ya da 2 ay kullanılması gerekebilir, kontrollerinizde gereken bilgi size verilecektir. Kısa sürede normal yaşantınıza dönseniz bile, cinsel ilişki ya da yüksek efor sarfettiğiniz ağır sporlar gibi aktivitelerden 1 ay kadar uzak durmanız gerekecektir.

Son Yazılar

vaser liposuction vaser lipo