Teşvikiye, Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya, – 34290 Şişli/İstanbul
0 (212) 279 64 96 0532 053 98 75

Liposuction Uygulamasının Riskleri

Liposuction Uygulamasının Riskleri

Liposuction, vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniğidir. Liposuction uygulaması estetik bir görünüm kazanmak için çoğu kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu uygulamanın bazı riskleri de beraberinde getirdiği bilinmektedir.

Yağ aldırma işlemi sırasında ve sonrasında oluşan riskler çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle alanında uzman olamayan kişilerce yapılan operasyonlarda, liposuction hayati risklere yol açabilecek kadar da tehlikeli hale dönüşebilmektedir. Ameliyat sırasında kanüllerin ileri geri hareketleri ile uygulama alanındaki yağlar parçalanırken küçük kan damarları da zedelenebilmektedir.. Bölünen yağlardan minik bir yağ taneciğinin zedelenen damar içine kaçıp kana karışmasına yağ embolisi denir. Yağ embolisi riski , fazla yağ alınması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca vücuttan fazla yağ alınması durumunda , vücut sıvısı kaybına ve şok gibi risklerin de ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunların yanında liposuction uygulanan alanda sıvı birikmesi olması durumunda cerrahi bir müdahale yapılması gerekebilmektedir. Cilt yüzeyinde de farklı riskler ortaya çıkabilmektedir. Düzensizlikler olabilir, pürüzlü bir görünüm meydana gelebilir. Örneğin işlem sırasında kalın bir kanül kullanılmışsa ve yağlar deriye çok yakın mesafeden alınmışsa kanülün içeride açtığı tüneller cilt yüzeyine yansıyabilmekte, ince ince girintili çıkıntılı bir görünüm oluşturabilmektedir. Liposuction uygulanan alanın bir bölümünden orantısız bir şekilde fazla yağ alınması durumunda da o bölgede çukur oluşabilmektedir.Bu şekilde yüzey düzensizlikleri oluşmuşsa eğer, bunu düzeltmek için ikinci bir girişim gerekmektedir.. Ancak bu gibi yüzey düzensizliklerinin düzeltilmesi gerçekten zor ve sıkıntılıdır, başarı şansı da çoğu zaman yüzde yüz olmamaktadır. Liposuction uygulamasının yaz aylarında yapılması da sıkıntı yaratmaktadır. Liposuction uygulanan bölgenin direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalması durumunda bu bölgede hafif renk koyulaşmaları da olabilmektedir.

Yalnızca estetik bir görünün için yapılan liposuction uygulaması her ameliyat gibi riskleri de beraberinde getirmektedir. Ancak onu diğer estetik amaçlı olmayan ameliyatlardan ayıran ise yalnızca fiziksel bir güzellik için yapılıyor olmasıdır. Aslında düzenli beslenme ve spor ile risksiz bir şekilde ulaşılabilecek vücut , çoğu riski göze alarak yapılmaktadır. Bu da günümüzde insanların estetik görünüme ne kadar değer verdiklerine gözler önüne sermektedir.

Son Yazılar

vaser liposuction vaser lipo