Teşvikiye, Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya, – 34290 Şişli/İstanbul
0 (212) 279 64 96 0532 053 98 75

Liposuction Uygulaması

Liposuction Uygulaması

Yağ aldırma (liposuction), deri yüzeyinin altından cerrahi müdahale ile yağ dokusunun vakumla alınmasıdır. Vücudun istenilen bir bölgesinden ameliyatla yağ aldırarak o bölgenin düzelmesini sağlayan bir yöntemdir. Zayıflamayı düşünenler için uygun bir yöntem değildir.  Çünkü kilo verilmesine yardımcı olmamaktadır. Yalnızca bölgesel bir vücut düzelmesine yardımcı olmaktadır.

Yağ aldırma işlemi iki tür ameliyat ile gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan biri genel anestezi diğeri ise lokal anestezidir. Eğer liposuction uygulanacak alan büyük ise hasta uyutularak yani genel anestezi yöntemi uygulanarak işlem yapılmaktadır. Eğer yağ aldırılacak alan fazla büyük değil ise bölgesel uyuşturma ile yani lokal anestezi yöntemi uygulanarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi uygulandığında, kişi bir iki saat içinde taburcu edilmektedir. Ancak genel anestezi uygulamasından sonra kişi bir gün hastanede kalmak durumundadır. Yağ aldırma işlemi bir iki saat kadar sürebilmektedir. En sık uygulanan bölgeleri  karın, bel , göbek bölgesi, kalça bölümü , basenler, gıdı, sırt, bacak, üst kol, uyluk ve diz içleri oluşturmaktadır.

Liposuction işlemine başlarken deride küçük bir kesi oluşturulmaktadır. Daha sonra bu kesiden deri altına bir ucu vakum makinesine bağlı olan “kanül” adı verilen küçük tüpler yerleştirilmektedir. Bu küçük tüpler deri altından alınacak olan yağ tabakası kadar ilerler ve yağları vakumlamaya başlar. Küçük alanlarda lokal anestezi yöntemi kullanılarak özel şırıngalarla gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlem sırasında, liposuction uygulanacak kişi, yağ ile birlikte vücut sıvısını da kaybetmektedir. Bu konu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü sıvı kaybının fazla olması durumunda kişi şoka girebilmektedir. Liposuction ameliyatında bir seansta en fazla beş veya altı litre yağ alınmaktadır. Bunun üstünde alınan yağ miktarları kişinin sağlığını tehdit altına almaktadır.

Son Yazılar

vaser liposuction vaser lipo