Teşvikiye, Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya, – 34290 Şişli/İstanbul
0 (212) 279 64 96 0532 053 98 75

Liposuction Ameliyatının Türkiye’deki Sosyo-ekonomik Durumu

Liposuction Ameliyatının Türkiye’deki Sosyo-ekonomik Durumu

Dilimize yağ aldırma olarak çevrilen “liposuction” ülkemizde birçok kilolu hastanın umut ışığı olmaktadır. Birçok hastanede adını Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde duyurmuş doktorlar tarafından gerçekleştirilen liposuction ameliyatlarıyla aşırı yağlanma sorunu olan hastalar refaha kavuşmaktadır.

Elbette her aşırı yağlanma sorunu olan hasta liposuction ameliyatına alınmamaktadır. Bunun nedeniyse hastanın ameliyat için belirli özellikleri karşılayamamasıdır. Türkiye’nin Avrupa’da obeziteye yakalanmış ülke sıralamasında birinci olması göz önünde bulundurulacak olursa yağ aldırma operasyonları ülkemizdeki nüfus için büyük önem taşımaktadır. Başka bir yönden yağ aldırma fiyatları da hasta vatandaşlarımız için bel bükücü boyutta olabilmektedir. Yağ aldırma operasyonları için net bir fiyat söylemek oldukça zordur. Bunun nedenleriyse hastane, doktor ve hasta faktörünün etkin rol oynamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle hastanın aldıracağı yağ miktarı ve bölge sayısı hesaplandığında bu fiyat daha net bir hal almaya başlamaktadır. Bazı hastalar yalnızca vücudunun bir bölgesine söz konusu operasyonu uygulatırken bazılarıyla birçok bölgesine hatta bütün bölgelerine uygulatmaktadır. Böyle bir durum liposuction ameliyatının fiyatını etkilerken aynı zamanda hastanın masada kalma ve iyileşme süresini de etkilemektedir. Her iki açıdan bakıldığı zaman Türkiye’de genellikle bölgesel yağ aldırma işlemi daha sık yapılmaktadır. En çok da hastaların karın bölgesinde bu operasyonun yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği görülmektedir. Kadın ve erkek fark etmeksizin ülkemizde 18 yaş ve üzerinde olan her birey maddi ve manevi durumunun el verdiği ölçüde yağ aldırma işlemini fazla kilolarından kurtulmak için tercih etmektedir.

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma), fast food, dengesiz ve eksik beslenme sonucu kronik bozuklukları tetikleyen obeziteyle savaşmaya mecbur kalan Türkiye’de, insanların daha uzun yıllar liposuction ameliyatlarından medet ummaya devam edeceği öngörülmektedir. Bu hususta liposuction fiyatları da hastaların zorlu bir ekonomik süreçten geçmesine neden olacaktır.

Son Yazılar

vaser liposuction vaser lipo